Možná už jste někdy slyšeli o dobrovolnictví pro neziskové organizace. Možná jste někdy v minulosti sami byli dobrovolníky, ale dnes už vám pracovní povinnosti nedovolí se ničemu soustavně věnovat. Možná se třeba jenom v práci nudíte a chtěli byste zkusit něco jiného.

Každý den neziskové organizace hledají někoho, kdo by jim pomohl vyřešit nějaký problém. Často jsou to pouhé jednotlivosti, které by znalému odborníkovi nezabraly víc než pár hodin času, ale protože neziskovky ve svém týmu takového specialistu nemají, musejí ho buď složitě hledat, nebo ještě složitěji improvizovat. Rozpočty organizací jsou často napjaté a podmínky konkrétních grantů třeba ani neumožňují někoho na práci zaplatit.

Proto je tady Um sem um tam a proto jste tady vy. Na webu neziskovky zveřejňují poptávky po úkolech, vy si je můžete procházet a vybírat, co by vás právě zajímalo a které organizaci byste rádi pomohli. Až se vám něco zalíbí, stačí kliknout a organizace vás již brzy kontaktuje.

Většinu úkolů je možné poslat e-mailem či domluvit po telefonu. Není potřeba nikam chodit. Na úkolu pracujete ve chvílích volna, kdy se vám to zrovna hodí.

Spolupráce může být krátkodobá, jednorázová, nebo můžete navázat s neziskovou organizací dlouhodobější partnerství a pomáhat jí u vícero úkolů. Záleží jen na vás, jaký typ si vyberete.

Nejkratší výzvy se jmenují Tady a teď a ty znamenají jednoduché okamžité zpracování, jež nevyžaduje domluvu (překlad, korektura). Tyto výzvy obsahují maximálně 5h práce. Další kategorií jsou malé výzvy, které zaberou max. 10 hodin práce. Nad nimi jsou výzvy střední, které by měly trvat 10 až 20 hodin. Dále v našem systému máme výzvy velké, které by měly požadovat 20 až 40 hodin práce. A nakonec výzvy dlouhodobé – ty se táhnou přes časový horizont, který je delší než 40 hodin.

Proto, abychom pokud možno zajistili, že vše proběhne bez problémů, doporučujeme uzavřít s organizací dobrovolnický kontrakt. Ten obsahuje mimo jiné náplň práce, dohodnuté výstupy nebo datum ukončení projektu. V případě, že se s organizací z jakéhokoliv důvodu nedohodnete, může neziskovka výzvu uvolnit pro dalšího dobrovolníka. Kontrakt se netýká nejkratších výzev Tady a teď.

Chcete napřed vidět, jak to vypadá?

Abyste viděli, že si nevymýšlíme, můžete vpravo nahoře kliknout na Hledat výzvy. Uvidíte seznam aktuálních výzev neziskových organizací.