Aplikace pro sledování tiskových úloh

10
bodů

Potřebujme sledovat počty stránek vytištěných skupinou 20 uživatelů na síťové tiskárně.

Programování
Informační technologie
Střední práce | Online
Výzva je Vypršela

Účel výzvy

Kvůli účtování uvnitř organizace.

Popis

Nemůžeme využívat běžné aplikace pro tuto úlohu kvůli specifickému nastavení sítě. Počítače nejsou v doméně, jen v pracovní skupině. Teď si každý, kdo v Arnice tiskne, musí psát vytištěné stránky do sešitu u tiskárny, což není moc šikovné řešení. Hledáme proto člověka, který by nám naprogramoval jednoduchou aplikaci pro záznam stránek odeslaných k tisku jednotlivými uživateli. Aplikaci by nejspíš musel mít každý z pracovníků nainstalovanou v počítači. Tiskárna má svůj port, který by asi aplikace sledovala. Nějaké sledování je i v nástrojích operačního systému Windows, který používáme, ale uživatelsky je to složité. Možná by aplikace mohla data získávat odsud. Abychom následně mohli sebraná data zpracovat, potřebovali bychom mít možnost exportovat záznamy do excelu. Kontaktní osoba: Vít Vebr, vit.vebr@arnika.org Rádi poskytneme více podrobností. Předem děkujeme za pomoc a spolupráci.

Komentáře

Kristian Feldsam 15. 1. 2016
Dobry den, ja bych navrhoval misto programovani aplikace (co by urcite nebolo na 2-6h) pridat do site tiskovy server CUPS cez ktory by jednotlivy uzivatelia tiskli a zaroven poskytuje vykaz statistik. Taktiez by som sa najprv pozrel, ci tiskovy server v tiskarni samotne neobsahuje statistiky.
Arnika 18. 1. 2016
Dobrý den, díky za Váš cenný tip na tiskový server CUPS. Jak jsem uvedl v zadání, počítače v naší kanceláři nejsou v doméně, jen v pracovní skupině. Dokáže CUPS identifikovat tiskové úlohy z jednotlivých přístrojů, když se uživatelé, kteří na nich pracují, nijak nepřihlašují do firemní sítě? (Uživatelé se u počítačů pochopitelně nestřídají, každý pracovník má svůj počítač.)
Nejsem "ajťák" a letmým pohledem na web http://www.cups.org/ jsem odpověď na tuto otázku nenašel.
Předem díky za odpověď, pane Feldsame.
Vítek Vebr
Kristian Feldsam 18. 1. 2016
Dobry den, CUPS umozni mat pre kazdeho uzivatela zvlast frontu. Kazdy uzivatel potom tiskne cez adresu cups serveru v ktorej je nakonci uvedeny nazev fronty.
Arnika 19. 1. 2016
Díky za upřesnění. Předám informace od Vás našemu správci sítě a dám Vám pak vědět, jak to dopadlo. Kdyby to fungovalo, bylo by to super.
Kristian Feldsam 19. 1. 2016
Existuje projekt Pykota http://www.pykota.com/wiki/, ktory pouziva CUPS ako backend + obsahuje dalsi SW, ktory resi prave to co potrebujete. V web interfaci je http://www.pykota.com/wiki/PrintquotaCgi, ktora Vam umozni prehliadat si statistiky podla uzivatela
Kristian Feldsam 19. 1. 2016
Ale dalsi jednoduchsi projekt pre zobrazenie statistik z CUPS serveru http://phpprintanalyze.sourceforge.net
Arnika 21. 1. 2016
Zapomněl jsem uvést že, naše síť nefunguje přes klasický server. Síť slouží hlavně ke sdílení dat, k čemuž máme NAS server QNAP TS 421 - https://www.qnap.com/i/cz/product/model.php?II=99

Přej něj je připojená i síťová tiskárna. NAS server sice umí službu print server, ale tím, že nepoužíváme doménu, by se všechny tiskové úlohy zaznamenávaly dohromady. Na NAS serveru nám Cups bohužel nepoběží. Tak se vyjádřil náš správce sítě. Prý by musel běžet na "plnohodnotném" počítači.
Kristian Feldsam 21. 1. 2016
Dobry den, ano. Je potreba pouzit nejaky pocitac, kludne i stary, vyradeny a na ten nainstalovat linux, cups a nakonfigurovat to. Pride mi to ale najelegantnejsie reseni ako programovat nejaku aplikaci a instalovat ji na kazdy pocitac.... Niekde urcite nejaky stary pocitac zozeniete, moze to byt z dob davno minulych, len by mal mat USB port ak vasa tiskarna nema este paralelny.
Petr Kuběj 25. 2. 2016
Dobrý den, zkuste použít aplikaci InkMonitor (http://www.pokluda.cz/podpora/inkmonitor.aspx). Jde o freeware a mohl by Váš požadavek řešit. Osobně si myslím, že odhad 6 hodin programování je docela málo...
Arnika 14. 3. 2016
Dobrý den pane Kuběji, díky za tip. InkMonitor jsme zkoušeli, ale bohužel nebyl spolehlivý, z neznámého důvodu registroval jen některé tiskové úlohy.
Prosazujeme ochranu životního prostředí a zdraví lidí
Životní prostředí
Poradenství
Občanská společnost
Arnika chrání přírodu a zdravé prostředí pro budoucí generace doma i ve světě. Dlouhodobě prosazujeme méně odpadů a nebezpečných látek, živé řeky a pestrou přírodu a právo občanů rozhodovat o životním prostředí.