zavřít (X)

Přejete se registrovat jako

Dobrovolník připravený pomoci
nebo
Dobrovolníka hledající neziskovka

Jak najít toho správného odborníka

Možná i ve vaší organizaci znáte tu situaci: Potřebujete udělat práci, která vyžaduje nějaké specifické znalosti, třeba připravit grafiku nového letáku, přeložit text z francouzštiny nebo připravit kampaň na Facebooku, ale zrovna nemáte nikoho, kdo by to uměl. Ani ve vašem okolí nikdo takový není, vy už nevíte, na koho se obrátit, a práce se odkládá a vleče...

Proto je tady Um sem um tam - platforma propojující odborníky se specifickými dovednostmi a neziskové projekty pro krátkodobou, dobrovolnou a jednorázovou spolupráci. Pouhých pět kroků vám stačí k tomu, abyste na našem webu zadali poptávku a našli toho správného spolupracovníka, kterého právě potřebujete.

Krok 1: Zaregistrujte se

Vyplňte registrační formulář. Jméno a e-mail stačí.

Krok 2: Vyplňte svůj profil

Zadejte bližší informace o vaší organizaci - co děláte, proč to děláte, kde sídlíte atd. Však to znáte.

Krok 3: Zadejte první výzvu

Kliknutím na odkaz Naše výzvy se dostanete na přehled všech vašich výzev. Klikněte Vytvořit výzvu a popište co nejpřesněji, co potřebujete.

Pomoc odborníka má být jednorázová, krátkodobá, a tedy pro jeden konkrétní projekt. Profesionálové jsou z různých oblastí, jako je například grafika, informační technologie, copywriting, fundraising, právo, marketing a další. Lépe se jim budou číst konkrétně popsané výzvy. Nezapomeňte i na přiřazení štítků ke každé výzvě (druh práce, odhadovaný čas, kraj, způsob řešení, požadované schopnosti), které vám webový formulář nabídne – zajistíte si tak správně charakterizovanou a dohledatelnou pozici při vyhledávání ze strany odborníků.

Výzva směrem k odborníkům nemá obsahovat poptávku po pomoci dlouhodobého charakteru (tedy více než 10 hodin odhadované práce na jednom konkrétním projektu) ani poptávku po zaměstnancích. Výzvy proto vždy časově označujte dle předpokládaného odhadu potřebných hodin práce jako drobnou (1-3 hodiny), střední, nebo velkou (7-10 hodin). Za splněné výzvy získává profesionál bodové ohodnocení. To odpovídá třem výše zmíněným časovým kategoriím. Proto se čas snažte uvádět pravdivě tak, jak jej předpokládáte.

Krok 4: Počkejte reakce

Výzva je nyní zveřejněna na webu. Každý ji může vidět a komentovat. Buďte připraveni - možná bude mít někdo nějakou otázku nebo doporučení.

Až někoho výzva zaujme a klikne Přijmout výzvu, dostanete vyrozumění e-mailem a také na webu Um sem um tam. Můžete si pak zobrazit jeho profil, včetně kontaktních údajů anebo mu přes Um sem um tam poslat zprávu.

Krok 5: Pracujte společně

Pošlete zájemci o spolupráci všechny potřebné podklady a buďte připraveni odpovídat na případně dotazy. Až odborník práci dokončí, nezapomeňte na webu označit, že práce je hotová. Obě strany pak dostanou zasloužené body. A samozřejmě nezapomeňte poděkovat :-)

Pár rad na závěr

Myslete na to, že čím jasněji vyplníte vlastní profil i jednotlivé výzvy, tím větší máte šanci získat odbornou práci zdarma. Kromě jména, loga a odkazů na web a sociální sítě uveďte také ve stručnosti popis své činnosti. Ten by měl být krátký, ale dostatečně výstižný, aby o vás prozradil vše podstatné a zároveň přilákal zájem profesionálů.

Představte si to tak, že jste pro potenciálního dobrovolníka jako jedna z mnoha atraktivních žen. Všechny ho lákají, protože jsou z jeho oboru. Ale zalíbí se mu teprve ta, která splňuje žádaná kritéria. Tu osloví na skleničku. Proto, buďte sexy, což v našem případě znamená: vyplňte řádně profil a mnohem snáz získáte práci odborníka.

A abychom o tom pořád jenom nemluvili, přidáváme ukázku, jak by taková dobře napsaná výzva mohla vypadat:

A co teď? Teď už hurá do Um sem um tamování!

Zaregistrujte se zde